Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında 4,61 yükseldi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 4,61 artarak 4.791,62 puan oldu.

Günün ilk yarısında BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 210,95 puan artarak saat 13:00 itibarıyla 4.791,62 oldu. Toplam işlem hacmi ise 39,6 milyar TL olarak gerçekleşti.

Holding endeksi 4.43 kazandı

Bankacılık endeksi yüzde 3,31, holding endeksi yüzde 4,43 yükseldi. Tüm sektör endeksleri yükselirken, yüzde 7,30 ile en çok kazandıran taş ve toprak oldu.

Analistler, ABD’de borç limiti krizine ilişkin prensipte anlaşmanın arttığı açıklamasıyla küresel borsalarda risk iştahının arttığını belirtti. girdiğini söyledi.

ABD basınında yer alan haberlere göre Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasında uzun süren müzakerelerin ardından varılan anlaşma kapsamında borç limitinin 2 yıl süreyle artırılması bekleniyor.

Öte yandan, dün yapılan yerel seçimlerin ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Lideri Ahmet Yener, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi sonucunda görülmüştür. geçici sonuçlar.” söz konusu.

Takviye konumunda 4.600 nokta

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, güven ve istikrarın çok değerli iki kavram olduğunu vurgulayarak, “Buna devam edeceğiz ve güçlü bir ekonomi yönetimini bu iki kavram üzerine inşa edeceğiz. Uluslararası düzeyde saygın bir finansal yönetim, yatırım ve istihdam odaklı üretim ekonomisi. Tasarlıyoruz.” sözlerini kullandı.

Analistler, ABD borç limiti krizine ilişkin haber akışının takip edildiğini belirterek, teknik olarak BİST 100 endeksinde 4.980 puanın direnç, 4.600 puanın ise takviye konumunda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu