Haber

Filistin Dışişleri Bakanı Biden yönetimini eleştirdi

RAMALLAH, 4 Ağustos (Xinhua) — Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, Filistin yönetiminin “ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Filistinlilere verdiği sözleri tutmamasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

El Maliki Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin “ABD politikasına aykırı olarak eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail devletinin ebedi başkenti olarak tanıma kararından geri adım atma sözünü yerine getirmediğini” söyledi.

Filistinliler bir süredir Biden’ı Kudüs’teki ABD konsolosluğunu ve Washington’daki Filistin Kurtuluş Örgütü ofisini yeniden açma sözünü yerine getirmeye çağırıyorlar.

“Biden’ın konuşmasının üzerinden 3 yıl geçti ancak Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mülteciler için Yardım ve Çalışma Ajansı’na verilen mali desteğin yenilenmesi ve Doğu Kudüs’teki hastanelere yapılan bazı yardımların yenilenmesinden başka bir şey görmedik.” dedi bakan.

ABD’nin İsrail-Filistin barış sürecini desteklemedeki rolü sorulduğunda Maliki, “Ortadoğu’da barış süreci yok” yanıtını verdi.

İsrail ve Filistin arasındaki doğrudan barış görüşmeleri, İsrail yerleşimleri ve Filistin devletinin sınırı konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle Mart 2014’ün sonunda durduruldu.¦

ayvalikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu