Haber

Afet gönüllülerine ulaşım desteği

6 Şubat depremlerinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaraları sarmak için tüm birimleriyle seferber oldu. Sivil toplum kuruluşlarının bölgeye gitmesi için lojistik altyapı sağlayan Büyükşehir Belediyesi, 274 istekli bisikletçiyi bisikletleriyle bölgeye ulaştırmak için 11 otobüs tahsis etti.

Deprem bölgelerine destek için tüm birimlerini seferber eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgeye ulaşmak isteyen sivil toplum kuruluşlarına da lojistik takviye sağladı. Aralarında arama kurtarma ekiplerinin de bulunduğu 274 gönüllünün depremin büyük yıkıma yol açtığı Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, Gaziantep, Osmaniye ve Adana’ya taşınması için 11 otobüs tahsis edildi. İzmirli gönüllü bisikletçilerden oluşan BisiDestek’e lojistik destek sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, gönüllüleri bölgeye taşıdı. Bisikletli gönüllüler, depremzedelere sıcak yemek dağıtımından ilaç dağıtımına, çadır kurulmasından farklı ihtiyaçların karşılanmasına kadar hızla örgütlenerek etkin rol oynadı.
Farklı meslek gruplarıyla tam bir dayanışma ve gönül birliği içinde çalıştıklarını belirten BisiDestek grubu üyesi Mustafa Karakuş, “Büyük afet nedeniyle herkes yardım için kolları sıvadı. Biz de elimizden gelenin en iyisini yapmaya karar verdik ve yola koyulduk. Bu süreçte bizi bölgeye kavuşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Bize bisikletlerimiz için uygun bir araç tahsis ettiler. Çadır kurmaktan jeneratör taşımaya, depremzedelere sıcak yemek dağıtımından ilaç ve tıbbi malzeme dağıtımına kadar farklı ihtiyaçlara da bisikletle cevap verdik.”

çalışmalarımız devam ediyor
İzmir depreminden sonra Türkiye’nin farklı şehirlerinde örgütlenmiş bir sosyal girişim haline geldiklerini belirten Karakuş, “Far, radyo, arama kurtarma ekipmanı gibi birçok cihaz ve ekipmanın kullanımına hakim bir ekibiz. Bölgelerde çalışmalarımız devam ediyor. İhtiyaçlar çok çeşitlidir. Kimi cep telefonunu kaybetmiş, biz bulup getiriyoruz. Bazen bir jeneratör taşıyoruz. Termal poşetlerle sıcak yemek dağıtımı böyle anlarda hız gerektiriyor ve bunu bisikletlerle çok hızlı bir şekilde yapabilme kabiliyetimiz var. Whatsapp grubumuza sürekli aranıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

harmancikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu